Υλικό για εκπαιδευτικούς από το ΕΚΠΑ: Επιστροφή στο σχολείο και ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας μετά από το διάστημα παραμονής στο σπίτι στην περίοδο της πανδημίας COVID-19

Το Εργαστήριο Σχολικής Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ προχώρησε στη δημιουργία και δωρεάν διάθεση ηλεκτρονικού υλικού για εκπαιδευτικούς και άλλους επαγγελματίες της εκπαίδευσης με στόχο την όσο το δυνατόν ομαλότερη μετάβαση από την εξ’αποστάσεως εκπαίδευση στην κλασσική τάξη, μετά από το μεγάλο αυτό διάστημα που οι μαθητές και οι μαθήτριες ζούσαν σε συνθήκες καραντίνας.

Ο σκοπός του υλικού είναι η κοινωνικοσυναισθηματική στήριξη των παιδιών και η ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας τόσο των παιδιών όσο και των εκπαιδευτικών. Το έντυπο περιλαμβάνει τόσο θεωρητικό υλικό όσο και έντυπο δραστηριοτήτων που μπορεί να αξιοποιηθεί μέσα στα πλαίσια της τάξης.

Κατεβάστε το υλικό κάνοντας κλικ στο σύνδεσμο που ακολουθεί: