Υλικό για απασχόληση παιδιών στο σπίτι

Ο αντίκτυπος της πανδημίας του ιού COVID-19 στην καθημερινότητά είναι εμφανής, καθώς καλούμαστε να παραμείνουμε στο σπίτι και να βρούμε νέους τρόπους να περάσουμε την ώρα μας, όσο το δυνατόν πιο εποικοδομητικά ή ευχάριστα γίνεται.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες αναγκάζονται υποχρεωτικά να περάσουν ένα μεγάλο χρονικό διάστημα στο σπίτι, μακριά από το σχολείο. Οι φροντιστές καλούνται να στηρίξουν τα παιδιά και να εμπλουτίσουν την καθημερινότητά τους, στο βαθμό που αυτό είναι δυνατό.

Σε αυτή τη σελίδα μπορείτε να βρείτε συνδέσμους για χρήσιμο υλικό που προσφέρουν διαδικτυακά διάφοροι φορείς και υπηρεσίες ώστε η απασχόληση των παιδιών όλων των ηλικιών να είναι όσο το δυνατόν πιο εποικοδομητική γίνεται.

E-books, έντυπο υλικό και audiobooks

Διάφορες άλλες δραστηριότητες

Επιμέλεια: Δημήτρης Αγοραστός, Ψυχολόγος (ΠΕ 23)