Μηνιαίο αρχείο: Μάιος 2020

Ενημερωτική τηλεδιάσκεψη για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση μαθητών Νηπιαγωγείων για Γονείς/Κηδεμόνες, Προϊσταμένες/ους Νηπιαγωγείων Ν. Πιερίας

Το 3ο ΠΕΚΕΣ και το ΚΕΣΥ Πιερίας διοργανώνουν τηλεδιάσκεψη «Εξ αποστάσεως σύγχρονη και ασύγχρονη εκπαίδευση στο Νηπιαγωγείο».

Υλικό για εκπαιδευτικούς από το ΕΚΠΑ: Επιστροφή στο σχολείο και ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας μετά από το διάστημα παραμονής στο σπίτι στην περίοδο της πανδημίας COVID-19

Το Εργαστήριο Σχολικής Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ προχώρησε στη δημιουργία και δωρεάν διάθεση ηλεκτρονικού υλικού για εκπαιδευτικούς και άλλους επαγγελματίες της εκπαίδευσης με στόχο την όσο το δυνατόν ομαλότερη μετάβαση από την εξ’αποστάσεως εκπαίδευση στην κλασσική τάξη, μετά από το μεγάλο αυτό διάστημα που οι μαθητές και οι μαθήτριες ζούσαν σε συνθήκες καραντίνας.